Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak vybrat okna?

Jak vybrat okna?

Máte v bytě nebo rodinném domku stará okna a pomalu přemýšlíte o jejich náhradě? Podívejme se podrobněji na otázky, které si kladou ti, kteří přemýšlejí o výměně oken.

reklama

Podle čeho vybírat

Okna byste měli především vybírat podle toho, co od nich očekáváte. Hlavním požadavkem bývá úspora tepla, ale od nových oken byste měli chtít víc. Pokud vyřešíte při výběru i požadavky na zvýšenou ochranu před hlukem z okolí, větším bezpečím vašich dětí nebo prvky mechanické a elektrické ochrany vašeho bytu, ušetříte čas i prostředky. Vybírat okna podle prostředí, kde mají sloužit, se vyplatí.

Cena oken je důležitým kritériem asi pro každého majitele nemovitosti. Orientovat se ale jen podle ceny může být zrádné, kvalita totiž není zadarmo. Okna by měla spolehlivě sloužit desítky let, pokud budete v budoucnu potřebovat servis, je dobré minimálně vědět, kdo a kde vaše okna vyrobil. Můžete tak ušetřit peníze i své nervy.

Plastová okna jsou oblíbená díky optimálnímu poměru cena a kvalita. U dřevěných oken lidé oceňují především tradiční přírodní materiál. Oba typy oken mají své přednosti i nedostatky, ale ve vlastnostech se neliší. Kdo řeší dilema, zda si pořídit plast či dřevo, měl by vědět, že jde především o osobní preference a pořizovací cenu. Pozornost byste měli věnovat výběru zasklení, které tvoří většinu plochy oken, proto má na jejich vlastnosti rozhodující vliv.

Kolik s novými okny ušetříte

Slibovat, jakou konkrétní úsporu nová okna přinesou, by nebylo správné. Pokud jsou stará okna ve špatném stavu, zlepšení tepelné pohody v bytě i úspora může být markantní. Hodně záleží i na zvyklostech pokud jde o větrání. Úspora tepla po výměně oken činí v průměru 15 – 20 %.

Po výměně oken se musíte naučit především účinně a efektivně větrat. I když mají moderní okna možnost otevřít na ventilaci i mikroventilaci, není to nejlepší způsob jak větrat. Především v zimě potřebujete v místnosti rychle vyměnit vzduch, ale současně musíte zabránit prochlazení stěn. Proto je nejlepší krátce a intenzivně otevřít okno. Správné větrání především musí zajistit únik přebytečné vlhkosti, která by mohla kondenzovat na stěnách nebo na zasklení oken. Spolehlivý odvod vlhkosti řeší především v moderních domech rekuperace.

Jak se o nová okna starat

Pokud jsou v bytě nová okna, mají lidé často představu, že se o ně nemusejí starat. To je pravda jen částečně. Všechna moderní okna plastová i dřevěná potřebují pravidelně mýt, na to postačí voda, saponát a hadr. Nezbytné je zajistit čistotu a průchodnost odtokových otvorů v dolní části rámů. Plastová okna nepotřebují speciální péči o povrch, ale dřevěná okna potřebují 2x do roka ošetřit povrch oken balzámem na dřevo.

„Lidé často zapomínají, že celoobvodové okenní kováním by se mělo alespoň jednou za rok ošetřit kápnutím nejlépe silikonového oleje do otvorů označených na kování a promazat všechny jeho pohyblivé částí,“ říká K. Ditrich servisní technik tradiční české značky oken OTHERM. Kování rozhoduje o funkčnosti oken, pokud okny táhne, drhnou nebo nejdou lehce zavírat, měli byste se podle návodu výrobce pokusit je seřídit. U standardních otvíravě sklopných oken to zvládne s imbusovým klíčem i laik, na složitější posuvné systémy je dobré zavolat servis výrobce.

V kondici by mělo být i těsnění oken, které je nezbytné pro dobrou izolaci. Přetřít ho jednou za rok silikonovým olejem mu pomůže udržet si pružnost. Pokud při podzimním mytí oken narazíte na ztrouchnivělé nebo vytržené těsnění, měli byste zajistit výměnu.

Autor: Otherm (text a foto)

Související články

Praktické rady pro výběr zasklení 5  fotek

Praktické rady pro výběr zasklení

Chystáte se stavět nebo budete měnit okna? Pamatujte, že zasklení, které tvoří většinu plochy okna, má na jeho vlastnosti zásadní vliv. Správná vol ...


Je potřeba pečovat i o plastová okna? 3  fotek

Je potřeba pečovat i o plastová okna?

Plastová okna jsou oblíbená nejenom kvůli příznivé, ale jejich nespornou výhodou je to, že nevyžadují kromě běžného umytí prakticky žádnou speciáln ...


Průvodce zasklením oken 7  fotek

Průvodce zasklením oken

Zasklení tvoří většinu plochy oken, tomu odpovídá i vliv, jaký má na jejich vlastnosti. Ať už řešíte bezpečnost, zvukovou izolaci, nebo množství sv ...


Velké rozměry oken jsou moderní 4  fotek

Velké rozměry oken jsou moderní

Společným prvkem současné architektury jsou velké prosklené plochy. Důvod je zřejmý. Potřeba více světla a intenzivnějšího pocitu spojení s okolím. ...


Kvalitní okno je základem spokojeného bydlení 6  fotek

Kvalitní okno je základem spokojeného bydlení

Každý výrobek jednou doslouží a o oknech to platí dvojnásobně. Stará okna většinou nevyhovují stále náročnějším parametrům na jejich tepelné vlastn ...


Při rosení oken nemusí jít o vadu 6  fotek

Při rosení oken nemusí jít o vadu

Rosení oken je sice zcela běžný jev, přesto ho ale uživatelé berou jako problém, který se snaží odstranit. Než vám poradíme několik užitečných tipů ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
interiérové žaluzie Okna a dveře
Poslední příspěvek: 16.4.2019 11:06 Petr
1
Jak opravit laminátové dveře Okna a dveře
Poslední příspěvek: 10.10.2018 09:33 Tonda
1
Koupě z internetu Okna a dveře
Poslední příspěvek: 20.5.2018 13:14 Jan
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Poškozené interiérové dveře - dýha Okna a dveře
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 hit
0
vrata z desek Okna a dveře
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Libor
0
Zazděné okno zevnitř Okna a dveře
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan
2
interiérové žaluzie Okna a dveře
Poslední příspěvek: 16.4.2019 11:06 Petr
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Koupě z internetu Okna a dveře
Poslední příspěvek: 20.5.2018 13:14 Jan
1
Jak opravit laminátové dveře Okna a dveře
Poslední příspěvek: 10.10.2018 09:33 Tonda
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×