Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

10 tipů na jarní prořez stromů

10 tipů na jarní prořez stromů

Sníh již skoro roztál a teploty stále stoupají, proto je ideální čas vrátit se na zahradu. Během zimy stromy čelily nepřízni počasí, kterou jim teď můžete vynahradit. Pravidelným řezem udržíte stromy zdravé a stále plodící. S úpravou je vhodné začít až v době, kdy pominou největší mrazy. Proto jsou ideálními měsíci únor a březen. A jak tedy správně postupovat?

reklama

Jarní prořezávání stromů následně ovlivňuje zdraví a kvalitu úrody stromů po celý rok. Díky prořezu získá dřevina dostatek světla, pupeny budou moci vykvést dříve a na podzim bude zajištěna bohatá a kvalitní sklizeň. Prosvětlením koruny také zamezíte vzniku mechů a houbových chorob. Je potřeba si uvědomit, že každá odrůda má lehce odlišný způsob a čas prořezu. Existují však pravidla, která se při každém prořezu shodují.

10 tipů na jarní prořez ovocných stromů:

  1. Připravte si vhodné náčiní: na menší větvičky ostré nůžky a na ty větší kvalitní pilky.
  2. U všech ovocných stromů je základem růstu výchovný řez v prvních letech. Díky němu podpoříte jejich zakořenění a bohatší korunu.
  3. Časně zjara prostříhejte nejprve ty odrůdy, které jsou odolnější vůči mrazům. Nároky na optimální řez se u každé odrůdy liší.
  4. Odstraňte nemocné nebo zastíněné větve. Nepokoušejte se však starý strom omladit najednou. Může se stát, že vyžene větve z každého volného očka, které pak porostou prudce vzhůru.
  5. Pravidelným řezem zamezíte vzniku mechů a houbových chorob.
  6. Během prořezu každého stromu udržujte poměr mezi hlavními větvemi a jeho plodným obrostem.
  7. Tvar koruny směřujte tak, aby hlavní větve nerostly pod sebou, ale pravidelně vyplnily celý objem koruny. Aby strom plodil, musí růst jeho větve vodorovně.
  8. Pokud chcete, aby se větev dobře zahojila a dále rostla, proveďte řez šikmo těsně nad pupenem.
  9. Stromový balzám neboli štěpařský vosk, který pomáhá hojit rány, by u jarního prořezu neměl chybět.
  10. Po řezu spadlé větve kolem stromů ukliďte. V opačném případě nalákáte zvěř, která by mohla způsobit na stromech zbytečnou škodu.

TIP! Místo náročného mechanického stříhání a prořezávání větví můžete použít akumulátorové pilky značky Gardena, které budou řezat v podstatě za vás. Jarní prořezávání se tak stane mnohem snadnější a pohodlnější.

Nástroje značky Gardena pro snadnou údržbu stromů

Akumulátorová teleskopická vyvětvovací pilka TCS Li-18/20

Vyvětvovací teleskopická pilka mezi zahradním nářadím Gardena svou délkou náležitě vyniká. Můžete díky ní na cokoliv pohodlně dosáhnout, aniž byste museli použít žebřík. Je tak ideálním pomocníkem k prořezávání stromů a větví ve velké výšce. Uživatelé jistě ocení i lehkost násady. K místům vzdáleným až 4 metry se dostanete snadno a s minimem námahy. Úzká stříhací hlava akumulátorové teleskopické vyvětvovací pilky nemá problém ani s úzkými místy v koruně. Díky nastavitelné řezací hlavě je možné snadno přizpůsobit řezný úhel svým požadavkům. Teleskopická pilka Gardena je vhodná jak pro práci ve výškách, tak pro komfortní řezání při zemi, aniž byste se museli ohnout. Díky energii z akumulátoru můžete s tímto nástrojem pracovat bez omezení v jakékoliv části vaší zahrady po dobu přibližně 20 minut (za tu dobu zvládnete s pilkou provést asi 140 řezů větví o průměru cca 5 cm).

Gardena ráčnové nůžky na větve SmartCut Comfort

Tyto výjimečně silné a pohodlné kovadlinkové nůžky umožňují díky unikátnímu čtyřstupňovému ráčnovému mechanismu přestřihnout silné větve o průměru až 45 mm. Ráčna funguje jako utahovací mechanismus v závislosti na průměru stříhané větve, nemusíte se tedy bát, že nebudete mít dostatek síly na přestřihnutí silných větví anebo tvrdého dřeva – nůžky zvyšují sílu až o 250 %. Antiadhezivní povlak na přesně broušeném vrchním noži minimalizuje ulpívání rostlinných zbytků. Kovadlinka a oválná ramena nůžek jsou z hliníku – tím je zaručena nízká hmotnost i velká stabilita. Ergonomické rukojeti jsou vybaveny měkkým povrchem pro pohodlnou práci a bezpečné držení. Nůžky měří 59 cm. Společnost Gardena poskytuje na tyto nůžky na větve záruku v trvání 25 let.

Gardena teleskopické nůžky na větve 650 BT Comfort

Teleskopické nůžky na větve Gardena 650 BT Comfort jsou charakteristické svým velmi lehkým a čistým střihem. Speciální tvar nožů drží pevně stříhaný materiál a brání tak jeho sklouzávání; nůžky stříhají velmi přesně, přitom jsou šetrné ke stromům a keřům. Teleskopické nůžky fungují na principu páky, takže vyžadují vynaložení podstatně menší síly. Jsou ideální pro stříhání čerstvého dřeva o průměru až 42 mm. Díky robustním, výsuvným hliníkovým teleskopickým ramenům, nastavitelným až na délku 900 mm, dosáhnete všude, kam potřebujete, aniž byste potřebovali žebřík. Přesně broušené nože s nepřilnavým povlakem se snadno čistí a nůžky se díky speciálně tvarované rukojeti dobře drží. Záruční lhůta 25 let garantuje nejvyšší kvalitu.

Gardena ráčnové nůžky na větve Comfort SmartCut

Pohodlné ráčnové nůžky Gardena Comfort SmartCut se stanou všestrannými pomocníky ve vaší zahradě. Nůžky snadno procházejí větvičkami i silnějšími větvemi díky precizně broušenému ostří a nepřilnavému povrchu horního nože. Pomocí nezávisle aktivovatelného ráčnového mechanismu (PowerPlus) lze bez velké námahy stříhat větvě až do průměru 22 mm. Uživatelé kromě jiného ocení i promyšlenou ergonomii. Pohodlné hliníkové rukojeti s měkkými prvky sedí výborně v ruce. Bezpečnostní zámek s jednoruční obsluhou nůžek zajistí a umožní jejich bezpečné skladování. Záruční lhůta 25 let garantuje nejvyšší kvalitu.

GARDENA sklápěcí zahradní pilka 135 P

Zahradní sklápěcí pilka GARDENA 135 P má v zaklapnutém stavu celkovou délku 135 mm a vyznačuje se přesným řezem - je proto výborným pomocníkem na prořezávání tenčích větví. Potěší navíc všechny, kteří chtějí mít své oblíbené nástroje neustále po ruce. Pilový list má ozubení s trojitým výbrusem, díky kterému se při řezání zbytečně nenadřete. Pomocí blokovacího tlačítka můžete pilu bezpečně a spolehlivě nastavit do třech různých pozic. A pokud pilu nepotřebujete, jednoduše ji znovu složíte a zavěsíte za praktické očko nebo schováte do kapsy. Je tak ideální i pro výletníky a dobrodruhy. Záruční doba činí 25 let.

Fotogalerie k článku:

Autor: Gardena (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Při sekání trávy využijte výkonnou techniku 5  fotek

Při sekání trávy využijte výkonnou techniku

Nastávající jaro klade obvyklou otázku – jste připraveni na údržbu svých travnatých ploch? Nápovědu vám jako pomyslný přítel na telefonu může dát H ...


Vyšlete roboty do akce! 3  fotek

Vyšlete roboty do akce!

Inženýři švédské společnosti Husqvarna, kteří dali svou odbornost do služeb zahradnictví, vyvíjejí novou hi-tech zahradní techniku pro každodenní p ...


Sázení chladnomilných rostlin 16  fotek

Sázení chladnomilných rostlin

Rozhodli jste se obohatit svoji zahrádku s končící sezonou o nové přírůstky, ale máte strach, jestli již není pozdě? Některé druhy květin jsou na c ...


10 tipů jak správně pečovat o trávník 17  fotek

10 tipů jak správně pečovat o trávník

Podle kalendáře je již definitivně jaro, stejně tak to říká počasí venku za okny. Je čas na jarní práce na zahradě. Nejen záhonky a skleník potřebu ...


Trávník sekejte pečlivě a kvalitní sekačkou, bohatě se vám odmění 16  fotek

Trávník sekejte pečlivě a kvalitní sekačkou, bohatě se vám odmění

Bohatý, sytě zelený trávník je přímo pastvou pro oči, nehledě na to, že zelená barva působí velmi uklidňujícím dojmem na lidskou psychiku. Abyste t ...


Automatické zavlažování: nechte práci na moderní technice 5  fotek

Automatické zavlažování: nechte práci na moderní technice

Víte, že doporučené množství vláhy na 1 m2 se pohybuje mezi 4 až 6 litry za den? Jistě proto oceníte, že hadice a konve můžete, díky systému automa ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Kultivátor do 10.000,- Kč Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Monika T
0
Jak rozemlít drny? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
1
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×