Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

10 nejdůležitějších otázek při výběru zahradního domku

10 nejdůležitějších otázek při výběru zahradního domku

Zahradní domek je ideální pro uskladnění kola, zahradního nábytku, sekačky a nářadí před nepříznivým počasím. Před koupí je důležité promyslet, jak velký by měl být a jak by měl být postavený. Někomu stačí malinký přístřešek na nářadí, někdo se už těší do svého letního obydlí. Připravili jsme vám stručný přehled toho, co byste měli zvážit, než si zahradní domek pořídíte.

reklama

1. Je potřeba stavební povolení?

Na zahradní domky není nutné mít stavební povolení ani ohlášení, podmínkou je ale dodržet vzdálenost 2 m od hranice sousedního pozemku. Případné změny v plánování byste určitě měli konzultovat jak se sousedy, tak s příslušným stavebním úřadem.

2. Jak velký domek je ideální?

Připravte se na spoustu rozměrů, velikostí a délek, ve kterých se zahradní domky vyrábějí.

Zastavěná plocha se udává v metrech čtverečních a nabízí se od 3 m2 do 33 m2. Výška boční stěny je v nabídce od 186 cm do 207 cm. Tloušťka podlah by měla být minimálně 16 mm, maximálně 19 mm. Zatížení střechy je většinou kolem 80 kg/m2. A důležitá je váha balení kvůli přepravě, která by měla být podle velikosti domku od 100 kg do 860 kg.

V Hornbachu se dá pořídit například běžný zahradní domek Konsta Modus o úložné ploše 3,17 m2, výšce hřebenu 225 cm, tloušťce stěn 19 mm a hmotnosti balení 210 kg za 10.750 Kč. Jedná se o stoprocentní stavebnicový systém, který lze velmi snadno smontovat.

3. Na jakých základech bude domek stát?

Postavit domek na dobrých základech je velmi důležité. Plocha by měla být pevná a rovná a nad okolním terénem vyčnívat o 10 až 20 cm. Nejvhodnějším podkladem je betonová deska, zámková dlažba nebo samonosný rošt.

Betonová deska

Ideální tloušťka by měla být 10 – 15 cm, navíc s vnitřní ocelovou výztuží. Deska by měla stát na štěrkovém podkladu v nezámrzné hloubce. Výhodou těchto základů je jejich trvanlivost, což je ale zároveň nevýhodou - domek totiž zůstane na stejném místě takřka navěky.

Zámková dlažba

Zámkovou dlažbu je dobré použít jako základ u menších staveb. Výhodou jsou menší náklady, nevýhodou je však nemožnost upevnění domku napevno.

Samonosný rošt

Nejšetrnější a nejpraktičtější základovou plochou je samonosný rošt, který je ukotven na zemní vruty zavrtané do země. Výhodou je možnost přemístění a minimální zásahy do profilu zahrady.

4. S podlahou či bez?

Zahradní domky se prodávají s podlahou nebo bez podlahy. Pokud se rozhodnete pro variantu bez podlahy, tak počítejte s tím, že budete muset podlahu dodělat. Zahradní domek totiž nesmí stát jen na štěrku, kamenech nebo trávě. Podemlela by ho voda. Na podlahu můžete použít beton, dřevo nebo dlažbu. Před pokládkou podlahy je nutné povrch dorovnat křemičitým pískem a položit geotextilii, do podlahy tak neprosákne voda.

5. Panely nebo fošny?

Zahradní domky se prodávají rozložené a každý z nich má specifický postup při skládání. Sestavovat tak můžete domky z panelových bloků nebo z upravených a vyfrézovaných fošen, které se do sebe skládají jako srub.

6. Vyklápěcí či pevně namontovaná okna?

Vybírat můžete různé typy oken. U zahradních domků se setkáte s otočnými okny, s vyklápěcí funkcí nebo s pevně namontovanými okny, které nelze ani otevřít, ani vyklopit. Výplně jsou z plexiskla, používá se jednosklo nebo dvojsklo.

7. Je potřeba domek natřít?

Domky se dodávají bez nátěrů a bez povrchové úpravy. Materiál by se tedy měl ještě naimpregnovat. Vhodná je slabovrstvá barva, silnovrstvou by totiž slunce vypálilo a do dvou let by se oloupala. Ideálně by se měl domek nejdřív naimpregnovat, týden počkat až si vše sedne a až potom natírat. Dvě vrstvy barvy se aplikují na vnitřní i venkovní plochy. Pokud máte dřevěnou podlahu, určitě ji natřete nízkooděrným vodním lakem a spodní část domu natřete prostředkem proti škůdcům.

8. Jakou střešní krytinu použít?

Domek si kupujete jen se základní vrstvou lepenky, která je určena jako podklad pod střešní krytinu. Samozřejmě, že můžete na střeše mít jen tuto vrstvu, lepenku je však dobré zakrýt, aby déle vydržela. Na střechu zahradních domků se nejvíce hodí šindel. Nezapomeňte si rovnou koupit i tzv. „lepeňáky“, což jsou hřebíky s širokou hlavičkou a krátkou nožičkou na připevnění šindele.

9. Je potřeba namontovat okapy?

Myslete také na to, že zahradní domek je další možnou sběrnou dešťové vody. Abyste předešli hromadění vody kolem domku, po obvodu střechy umístěte okapničky – střešní žlab a okap. A dešťovou vodu uchovávejte v sudech.

10. Jak zabezpečit zahradní domek?

Použijte buď zadlabací, nebo profilový cylindrický zámek. Zadlabací se používá převážně v interiéru pro pokojové dveře, je ale také vhodný pro zahradní domky. Profilový cylindr je formou cylindrické zámkové vložky a patří k nejběžnějším bezpečnostním zámkům pro dveře.

Více informací na: www.hornbach.cz

Autor: Hornbach (tisková zpráva)

Klíčová slova:


Související články

Balkónová zahrádka přinese vitamíny na váš stůl 7  fotek

Balkónová zahrádka přinese vitamíny na váš stůl

Měli jste za to, že balkony, lodžie a terasy jsou vhodné leda tak pro muškáty a pelargónie? Už dávno neplatí, že balkony musí být ověšeny velkým mn ...


Devět tipů pro podzimní úklid v zahradě 9  fotek

Devět tipů pro podzimní úklid v zahradě

Před příchodem zimy je důležité připravit zahradu a uklidit ji. Poslední teplé dny babího léta přímo vybízejí k práci venku. Proto se do toho pusťt ...


Jak se sblížit se sádrokartonem 7  fotek

Jak se sblížit se sádrokartonem

Základním prvkem suché výstavby jsou sádrokartonové desky. Dá se z nich postavit stěna, sádrokartonová příčka nebo třeba zaizolovat a přestavět pod ...


Dopřejte zahradě dostatek vláhy 11  fotek

Dopřejte zahradě dostatek vláhy

Pro hezkou a zelenou zahradu je důležité její udržování. Vůni, svěžest a úrodu ovlivňuje kvalita půdy a její zavlažování. Automatické systémy zaruč ...


Jak vydláždit balkón 6  fotek

Jak vydláždit balkón

Balkón je vhodným místem pro příjemné trávení volných chvil. Pokud vypadá zašle, je na čase ho oživit. Správně zvolená dlažba dokáže zázraky. Necht ...


Jaký typ plotu zvolit pro vaši zahradu 6  fotek

Jaký typ plotu zvolit pro vaši zahradu

Ať již chcete zabránit nezvaným návštěvám sousedových zvířat nebo se ukrýt před zvědavými pohledy kolemjdoucích, je na čase pořídit si nový plot. Po ...


S velkoformátovými obklady se vrátila stará dobrá mozaika 5  fotek

S velkoformátovými obklady se vrátila stará dobrá mozaika

Mozaiky se na výsluní vrátily s módou velkoformátových dlaždic. Nynější módní trendy potvrzují, že se především nové či modernizované interiéry bez ...


Správná péče o dřevo 8  fotek

Správná péče o dřevo

Dřevo je ekologický přírodní materiál, který bez správného ošetření lehce podléhá opotřebování. Naštěstí existují způsoby, kterými lze jeho životno ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Renovace laminatove skluzavky Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×